गर्मीमा बरफ हालेको पानी पिउनुहुन्छ ? गल्तीले पनि यस्तो नगर्नुहोस्

गर्मीमा बाहिर घुम्दा धेरै तिर्खा लाग्छ । अत्यधिक पसिनाको कारणले गर्दा, तपाईंले शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्नु महत्त्वपूर्ण छ। यस्तो अवस्थामा तपाईंले हरेक दिन १० देखि १२ गिलास पानी पिउनुपर्छ ।

तर, कतिपय मानिसहरु धेरै चिसो पानी पिउने गर्छन् । उनीहरू एक गिलासमा आधा पानी र आधा आइस क्यूब मिलाएर चिसो पानी पिउने गर्छन् । 

बाहिरको चर्को गर्मीबाट घर फर्कने बित्तिकै फ्रिजको चिसो पानी पिउन थाल्छौँ । घाँटी सम्बन्धी कुनै पनि समस्या भएकाहरूले यो गर्नुहुँदैन। यदि तपाईं पनि यसो गर्नुहुन्छ भने यसले तपाईंलाई धेरै समस्या निम्त्याउन सक्छ । धेरै बरफ भएको पानी पिउँदा के-के हुन सक्छ जानौँ। 

इन्डियन एक्सप्रेसमा प्रकाशित समाचार अनुसार अत्यधिक चिसो पानी पिउनाले शरीरको प्रणालीलाई धेरै हदसम्म चकित पार्न सक्छ। विशेष गरी, धेरै चिसो पानी पिउनाले पाचन प्रणालीमा असर गर्छ। यसले पेट दुख्ने र पाचनको समस्या हुन सक्छ। कसै-कसैलाई घाँटीको रक्तनलीमा अस्थायी समस्या हुन सक्छ, जसले गर्दा जलन र दुखाइ हुन सक्छ। 

गर्मीको मौसममा हरेक दिन चिसो पानीको सेवन गर्दा घाँटीमा जलनको समस्या पनि हुन सक्छ। खानापछि आइस क्यूब राखेर चिसो पानी पिउनाले घाँटीमा म्यूकस बन्ने समस्या हुन सक्छ । यस्तो अवस्थामा पहिलेदेखि नै रुघाखोकी, फ्लू, एलर्जीको समस्या भएकाहरूलाई म्युकसका कारण समस्या निकै गम्भीर हुन सक्छ। 

बरफ पानी पिउनाले घाँटीका रक्तनलीहरू खुम्चिन वा साँघुरो हुन सक्छन्। यसका कारण घाँटीको भागमा रगतको प्रवाह अवरुद्ध वा अलिकति कम हुन सक्छ। यस्तो अवस्थामा कुनै सङ्क्रमण भएमा निको हुने प्रक्रियामा समस्या आउन सक्छ । रक्तनलीहरू साँघुरो हुँदा ब्लोटिङ, क्र्याम्प, कब्जियत पनि हुन सक्छ। यस्तो अवस्थामा राम्रो पाचनका लागि धेरै चिसो पानीबाट बच्नु राम्रो हुन्छ । 

चिसो पानी पिउनाले घाँटीको मांसपेशीमा पनि असुविधा हुन सक्छ। यसले तपाईंलाई निल्न गाह्रो हुन सक्छ। विशेषगरी घाँटीको समस्या भएकाले भूलवश पनि बरफ भएको पानी पिउनु हुँदैन । धेरै चिसो पानी पिउनाले कसै-कसैलाई घाँटी दुख्ने, नाक बन्द हुने, श्वासप्रश्वासमा सङ्क्रमण हुने आदि हुन सक्छ। 

चिसो पानीको अत्यधिक सेवनले पनि मुटुको धड्कनमा पनि असर गर्न सक्छ । चिसो पानी पिउनाले मेरुदण्डका धेरै नसाहरूलाई चिसो पार्न सक्छ जसले मस्तिष्कलाई असर गर्छ। यसले टाउको दुखाइलाई ट्रिगर गर्न सक्छ। यो समस्या साइनस, माइग्रेन भएका व्यक्तिमा बढी देखिन्छ र यदि यी व्यक्तिहरू चिसोप्रति संवेदनशील छन् भने यो समस्या झन् गम्भीर हुन सक्छ।

जब तपाईं धेरै चिसो पानी पिउनुहुन्छ, यसले शरीरमा जम्मा भएको बोसोलाई पगाल्न बाधा पुर्‍याउँछ। यस कारणले गर्दा तौल घटाउने तपाई‌ंको सबै प्रयास असफल हुन सक्छ। यदि तपाई तौल घटाउन चाहनुहुन्छ भने, खाना खाएपछि कम्तीमा ३० मिनेटसम्म चिसो पानी पिउनु हुँदैन ।

चिसो पानी पिउनाले दाँतको संवेदनशीलता बढाउन सक्छ। यसले चपाउन र पानी पिउन गाह्रो हुन सक्छ। जब तपाईं धेरै चिसो खाना खानुहुन्छ, यसले तपाईंको दाँतको इनामेललाई कमजोर बनाउँछ। यसले संवेदनशीलता निम्त्याउन सक्छ।

Share This:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com